ONLINE TERAPİ

ONLINE TERAPİ NEDİR?

Seansın yüz yüze olunmasının mümkün olamayacağı ya da danışanın tercihi durumlarında internet ortamında danışan ve terapistin online kullandığı görüntülü ve sesli ortak program üzerinden gerçekleştirdiği terapötik süreçtir.

KİMLERLE YAPILIR?

 • 0-6 yaş grubu çocuklarla (aile destekli danışmanlık programı ve özel gereksinimi olan çocuklar için erken müdahale programı)
 • 6 yaş üstü çocuklarla,
 • Ergenlerle,
 • Yetişkinlerle,
 • Çocuk odaklı aile danışmanlığı isteyen kişilerle yürütülebilir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

 1. Terapötik ilişki ve sınırlar açısından terapi odasından önemli bir farkı olmamakla birlikte her iki taraf kendi güvenli alanındadır.
 2. Zamandan tasarruf sağlar.
 3. Evden çıkamama durumlarına sağlıklı bir alternatiftir.
 4. İnternet çağında olmamız ve görüntülü konuşmanın yaygın olması nedeniyle yabancılık çekilmez.
 5. Uzak konumlarda olunmasına bir alternatiftir.
 6. Terapiste gidememe kaygısını önler.
 7. Ulaşım ve erişim çok kolaydır.
 8. Kriz durumlarında ve mekân uzaklığının sorun olduğu durumlarda çözüm olabilir.
 9. Geçirdiğimiz zorlu süreçler için pratik ve etkili çözümler sunar.

OnlIne terapi sureci nasıl işliyor?

Q Psikoloji ile iletişime geçerek danışmanlık almak istediğiniz durumu kısaca bilgilendirmenizin ardından, uzman kadromuzdan size en iyi yardımcı olabilecek uzmanımıza yönlendiririz. Uzmanımızın detaylı bilgilerine sitemizdeki “ekibimiz” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Onayınızı aldıktan sonra, belirleyeceğiniz gün ve saat için seansınız oluşturulur ve ortak kullanılacak görüntülü ve sesli online program belirlenir. Bu süreç tamamlandıktan sonra randevu tarihinizden önce seansınızın ücretinin ödeneceği banka hesap/İban numarası sizlerle paylaşılır.

Şimdi, belirlediğiniz tarihte uzmanımızdan online terapi hizmeti almaya hazırsınız. Görüşme esnasında internet bağlantısı zayıf olmayan sessiz bir ortamda tek başınıza bulunmanız önemlidir.

Online terapi surecinde de kliniğimizde uyguladığımız profesyonel yöntemlerin aynısı uygulanmaktadır.

Yaklaşık 50 dakika sürmektedir

Online terapinizin ardından yeni seansınızın tarihini uzmanımızla ya da Q Psikoloji asistan psikoloğumuzla beraber planlayabilirsiniz.

RANDEVU VE BAŞVURU

Ayrıntılı bilgi almak isterseniz lütfen Q Psikoloji’yi (0551 388 20 32) arayın. Sağlıklı günler dileriz.

Online Terapi Seans Kuralları

Bireysel seans iki kişi arasında, çift seansı çiftler arasında, aile seansı ise aile bireyleri arasında gelişen bir iletişim, paylaşım, gelişim sürecidir.

Seanslarla ilgili danışan ya da danışan yakını, telefon, internet ya da yüz yüze bilgi almak istediğinde hangi uzmanımıza yönlendireceğimizin tespiti açısından önce asistan psikoloğumuz tarafından yardım alınmak istenen konu ile ilgili genel bilgi alınır. Daha sonra yönlendireceğimiz uzmanımızla, seanslarla ve seans ücretleri ile ilgili bilgi verilir. Danışman, uzmanımızı doğrudan kendisi seçerek de tercihte bulunabilir.

Seans ücretleri seans sürelerine ve danışmanın uzmanlık alanlarına göre belirlenir.

İlk seansta; danışman danışanın problemini anlamaya ve netleştirmeye çalışarak danışanı tanıma yolunda ilk adım atar. Seansın sonunda, seansın şekli ve içeriği hakkında bilgi verir. (Seans sıklığı, seansın işleyişi, seansın kuraları gibi) İlk seanslarda bazı testler danışman tarafından istenebilir. Testler süreci hızlandırarak danışanı daha kapsamlı tanımayı sağlayacaktır. Ancak seansın ilerleyen zamanlarında da gelişimi görmek açısından aynı testler istenebilir.

Seanslar devam gerektiren bir süreçtir. Problem alanına göre seans sıklığı danışman ve danışan ile birlikte belirlenir. Seansların sıklığı danışmanın önerisi ile danışanın da değerlendirmesi sonucu tekrar düzenlenebilir.

Seans alacak danışanın seansa istekli gelmesi önemlidir. Kendi isteği dışında gelen danışana o günkü seansa devam edip etmek istemediği sorulur ve istememesi halinde o seansın ücreti alınarak seans sonlandırılır.

Seanslar süreleri ortalama olarak bireysel seanslarda 45-50 dakika, çift ve aile seansları ise ilk seans 90 dakika süreli devam eder.

Planlanan seanslara danışanın zamanından 15 dakika önce gelmesi önemlidir. Gecikme durumunda gecikme süresine göre seansa başlanabilir ya da hiç başlamadan başka bir güne randevu verilebilir. Her iki durumda da tam seans ücreti alınır.

Seans sonrası randevu günü ve saati seanstan hemen sonra belirlenir. İstendiği takdirde ve danışan ve danışmana uygun olması halinde haftanın belirli bir gün ve saati de sabitlenebilir. Ayrıca randevudan bir gün önce Q Psikoloji tarafından danışana mesaj yolu ile hatırlatma bildirimi yapılır.

Bir gün öncesinde en geç saat 17.00’ ye kadar seansın iptali yapılabilir. İptali yapılmayan ve gelinmeyen gecikmelere bağlı olarak eksik sürede yapılan seansların ücreti ‘’psikoterapinin genel ilkesi’’ gereği danışandan, o seans içinde ya da bir sonraki seansta talep edilir. İlk randevu alındıktan sonra randevusuna gelemeyen ya da bir gün önce saat 17.00’den sonra randevusunu iptal ettiren danışanlardan ‘’psikoterapinin genel ilkesi’’ gereği seans ücretinin tamamını isteme hakkına sahiptir.

Seanslarda gizlilik ilkesi önemlidir. Danışanın hiçbir bilgisi bir üçüncü şahısla danışanın onayı alınmadan paylaşılmaz. Danışan yakınlarının danışmanı araması ve sorular sorması danışanın bilgilerinin korunması açısından olumlu karşılanmaz. Ancak danışan yakınlarına danışanın onayının alınması koşulu ile seansların yöntemleri ve genel çerçevesi ile ilgili bilgi verilebilir. Danışan ile yakınlarının aradığı ve sordukları sorular paylaşılır.

Danışman tarafından danışanın psikiyatri uzmanı ya da başka bir uzman ile görüşülmesinin gerekli olduğu düşünüldüğü durumlarda, durum danışan ile paylaşılır. Kendisinin ya da danışmanın yönlendireceği bir psikiyatri uzmanının kendisini görmesi sağlanır. Gerekli olduğu halde, psikiyatri uzmanı ile görüşmeyi kabul etmeyen danışanla seansların danışman tarafından uzman görünceye kadar erteleme ya da sonlandırma hakkı vardır. Psikiyatri uzmanı ile Q psikoloji danışmanı mail ya da telefon yolu ile iş birliği sağlayacaktır.

Seanslar danışanın yaşamış olduğu sorun çözüldüğünde terapi karşılıklı konuşulup değerlendirildikten sonra sonlandırılır. Danışan seans sürecini kendi isteği ile istediği zaman diliminde de sonlandırabilir. Ancak sonlandırmadan önce seansta bu isteğini dile getirmesi o anda yaşadıklarına bakılması kişinin aldığı kararın sağlıklı olup olmadığının değerlendirilmesi açısından önemlidir.

 • Altıntepe, İstasyon Yolu Sokağı No: 7, 34840 Maltepe/İstanbul
 • +90 551 3882032
 • info@qpsikoloji.com

FOTO GALERİ

ABONELİK

KAPAT
Call Now ButtonARAMAK İÇİN DOKUNUN